Сьогодні представники держав-учасниць ОБСЄ зібралися у Відні на терміновому засіданні Підготовчого комітету Постійної ради ОБСЄ у зв'язку із загостренням ситуації навколо України
Останні агресивні дії Російської Федерації в Автономній Республіці Крим (Україна) створили підстави для глибокої стурбованості щодо безпеки у регіоні ОБСЄ, яка може зазнати непоправної шкоди. Переважна більшість делегацій розцінили ці дії як порушення принципів ОБСЄ, які Росія зобов'язалася дотримуватися в рамках Статуту ООН і Гельсінського Заключного акту.
Постійний представник України Ігор Прокопчук особливо підкреслив, що ці агресивні дії вчинила держава, яка, підписавши Будапештський Меморандум 1994 року як один з гарантів, взяла на себе зобов'язання утримуватися від загрози або застосування сили проти територіальної недоторканності та політичної незалежності України, а також зобов’язалася поважати незалежність, суверенітет та існуючі кордони України.
Український посол висловив упевненість у необхідності негайних заходів для припинення посягань на суверенітет України, деескалації напруженості та вирішення всіх питань шляхом політичного діалогу.
Майже усі промовці , у тому числі представники держав-членів ЄС, Сполучених Штатів, Туреччини, Канади, Грузії, Норвегії та Азербайджану, висловили повну підтримку суверенітету, незалежності та територіальної цілісності України. Росію закликали утримуватися від втручання у внутрішні справи України.
Більшість делегацій висловили глибоку стурбованість з приводу ескалації внаслідок військових провокацій з боку Російської Федерації в Автономній Республіці Крим, а також з приводу вчорашнього рішення Ради Федерації Федеральних Зборів Росії які надали дозвіл на використання збройних сил РФ на території України.
Лунали численні заклики до негайного початку діалогу з метою деескалації ситуації та попередження такого розвитку подій, який може мати безпрецедентний вплив на регіональну безпеку. У зв'язку з цим, США та Велика Британія підтвердили свою готовність до проведення консультацій згідно з положеннями Будапештського меморандуму 1994 року.
На загальне переконання, корисним для врегулювання кризи мирним шляхом може стати використання інструментарію ОБСЄ, який має бути використаний негайно.
Швейцарське Головування в ОБСЄ, у свою чергу, поінформувало про здійснені та заплановані кроки на шляху до розв'язання кризи. Так, на завтра запланована зустріч Діючого голови ОБСЄ з міністром закордонних справ Росії. Плануються також візити Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин та Особистого посланника Діючого голови ОБСЄ у справах України до Києва та Автономної Республіки Крим, Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ – до Києва. Представник Швейцарського головування поінформував про ідеї створення Міжнародної контактної групи з питань України. Розглядатимуться також можливі варіанти застосування механізмів моніторингу.
Завтра ситуація навколо України буде предметом обговорення на спеціальному засіданні Постійної ради ОБСЄ.