• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Підготовча комісія Організації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань
Опубліковано 01 січня 2020 року о 00:00

Договір про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ДВЗЯВ) був схвалений 10 вересня 1996 року резолюцією Генеральної Асамблеї ООН 50/245 і відкритий для підписання усіма країнами 24 вересня 1996 року. Головною метою Договору є запровадження заборони на всі ядерні випробування – наземні, підземні, в атмосфері та під водою. Держави, що є сторонами Договору, взяли на себе юридичні зобов’язання не здійснювати будь-яких ядерних вибухів, а також утримуватися від спонукання, заохочення або будь-якої участі у проведенні випробувальних вибухів. Оскільки Договір є безстроковим, зазначена заборона не має часового обмеження.

Відповідно до статті XIV Договору, ДВЗЯВ набуде чинності через 180 днів після передачі депозитарію ратифікаційних грамот усіма 44-ма державами, перелік яких визначається Додатком 2 до Договору.

ДВЗЯВ підписали 185 країни та ратифікували 170, включаючи 36 країн із 44 із зазначеного переліку, необхідних для вступу Договору в дію. Серед тих країн, які підписали та ратифікували ДВЗЯВ, є три ядерні держави – Франція, Російська Федерація та Велика Британія.

Таким чином, набуття чинності ДВЗЯВ залежить від ратифікації цього Договору з боку 8 країн, до списку яких входять Китай, КНДР, Єгипет, Індія, Іран, Ізраїль, Пакистан та США. При цьому, ДВЗЯВ ще не підписали КНДР, Індія та Пакистан.

Контроль за дотриманням положень ДВЗЯВ має здійснювати Організація Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ОДВЗЯВ), яку створено відповідно до положень Договору.

До моменту набуття Договором чинності, функції Організації виконує Підготовча комісія (ПК ОДВЗЯВ), яка була заснована рішенням держав, що підписали Договір, 19 листопада 1996 р. Діяльність Комісії розпочалася у Відні 17 березня 1997 р.

Підготовча комісія має статус міжнародної організації та повноваження для проведення переговорів і укладання необхідних угод. До ПК ОДВЗЯВ входять всі держави, що підписали Договір. Виконавчим органом ПК ОДВЗЯВ є Тимчасовий технічний секретаріат (ТТС ПК ОДВЗЯВ), який на сьогодні налічує близько 260 співробітників і розташований у Відні (Австрія). З 1 серпня 2021 р. Виконавчим Секретарем ПК ОДВЗЯВ є представник Австралії Роб Флойд.

Організаційно ПК ОДВЗЯВ складається з трьох робочих груп:

- Робоча група «А» (сюжетно-фінансові питання);

- Робоча група «Б» (науково-технічні питання та верифікаційний режим);

- Консультативна група (консультаційний орган з фінансових, бюджетних та адміністративних питань).

Важливим елементом роботи ПК ОДВЗЯВ є застосування отриманих даних в інших, ніж виключно для мети Договору, цивільних та наукових сферах – попередження цунамі, дослідження ядра Землі, моніторинг землетрусів та вулканів, дослідження океанів, змін клімату тощо.

Для забезпечення дотримання зобов’язань за Договором функціонує міжнародна система моніторингу (МСМ), до якої входять 337 станцій спостереження (170 сейсмологічних, 60 інфразвукових, 11 гідроакустичних та 80 радіонуклідних станцій, розташованих у 90 країнах) та 16 радіонуклідних лабораторій, здатних зафіксувати можливий ядерний вибух та невідкладно передати відповідну інформацію до розташованого у Відні Міжнародного центру даних (МЦД). Підозрілі події, зареєстровані МЦД, є предметом консультацій між сторонами Договору. У разі необхідності можуть застосовуватися інспекції на місці для перевірки отриманих даних. Розбудова системи контролю, включаючи режиму проведення інспекцій на місцях, має бути завершена до моменту набуття Договором чинності. Це завдання залишається на даному етапі основним у роботі ПК ОДВЗЯВ.

З метою прискорення процесу набуття ДВЗЯВ чинності країни-учасниці Договору проводять міжнародні конференції на міністерському рівні, в ході яких погоджуються плани та заходи, які необхідно вжити на глобальному та регіональному рівнях, з метою сприяння універсалізації цього важливого міжнародного інструменту.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux