• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Заява Постійного представника України при міжнародних організаціях у Відні Ігоря Прокопчука щодо поточної політичної ситуації в Україні на засіданні Постійної Ради ОБСЄ 27 лютого 2014 року
Опубліковано 28 лютого 2014 року о 10:00

Хотів би, насамперед, висловити глибоку вдячність державам - учасницям за їхній інтерес і готовність підтримати політичний та економічний розвиток України, при повній повазі до демократії, верховенства закону, прав людини та основних свобод.

Український народ досі перебуває під впливом шокуючих подій минулого тижня, що супроводжувалися жорстокими вбивствами  цивільних осіб, які хотіли щоб влада почула і відреагувала на їхні законні вимоги. Ці дні стали найтрагічнішими в новітній історії України. Втрачено близько ста людських життів, поранено сотні людей – це страшна ціна українського народу за прагнення до побудови сильної , суверенної, незалежної і демократичної держави .

У страшних умовах соціально-політичної кризи, були потрібні швидкі та ефективні заходи. Це було метою Угоди про врегулювання кризи в Україні, підписаною 21 лютого ц.р. Однак, фактичне усунення колишнього керівника держави від виконання своїх конституційних обов'язків створило перешкоди для належного виконання досягнутих домовленостей.

На цьому фоні, Верховна Рада України як єдиний законодавчий орган та легітимний орган управління, прийняла на себе всю відповідальність за нормалізацію ситуації в країні та схвалила низку рішень, передбачених вищезгаданою угодою. Зокрема, конституційною більшістю голосів Парламент відновив дію Конституції України 2004 року, призначив дострокові президентські вибори на 25 травня 2014 року та розпочав процес формування уряду національної єдності. Ключові рішення Парламенту, що мали на меті нормалізацію ситуації в країні, були ухвалені конституційною більшістю народних депутатів, що представляють всі парламентські фракції, у тому числі фракцію Партії регіонів.

 

Відновлення дії Конституції 2004 року означає , що Україна повертається до парламентсько-президентської республіки. Ця Конституція , зокрема, передбачає , що у разі відсутності Президента його обов'язки виконує Голова Верховної Ради. У цьому зв’язку, Український Парламент поклав виконання обов’язків Президента України до встановлення результатів дострокових президентських виборів на Голову Верховної Ради України.

 

З метою підтримки законності і порядку , парламент призначив виконуючого обов'язки міністра внутрішніх справ , нових керівників Служби безпеки та Генеральної прокуратури.

 

Правоохоронні органи, керуючись необхідністю посилити суспільну довіру до своєї діяльності, об’єднали зусилля з представниками громадянського суспільства для забезпечення громадського порядку та безпеки кожного громадянина. Вважаємо, що підстави для звинувачень у загрозах громадянським правам національних меншин та релігійних громад відсутні.

Український парламент також прийняв ряд законодавчих актів, спрямованих на звільнення політичних в’язнів в Україні, що розглядається як значний крок на шляху до зміцнення демократичного характеру держави та її влади.

Хотів би підкреслити, що, незважаючи на складний та безпрецедентний характер ситуації в країні, всі рішення Українського Парламенту були прийняті в рамках компетенції, відповідно до Конституції і законодавства України. Примітно, що більшість рішень були прийняті конституційною більшістю голосів, що відображає всеохоплюючий характер їхньої підтримки.

Призначення нового уряду дозволить стабілізувати ситуацію завдяки всеосяжним зусиллям усіх політичних сил, не допустити подальшої ескалації, в тому числі у зв'язку з виникненням  проявів сепаратизму, і поставить країну на шлях економічного відновлення і реформ.

Ми закликаємо всіх наших партнерів, держави - учасниці ОБСЄ, чітко продемонструвати  свою повну повагу до суверенітету і територіальної цілісності України відповідно до міжнародних норм і принципів, закріплених, зокрема, у Статуті ООН, Гельсінському Заключному акті та інших документах ОБСЄ . Особлива відповідальність в цьому відношенні лежить на державах, що надали гарантії безпеки України згідно з  Будапештським меморандумом 1994 року.

Враховуючи застереження, висловлені у зв'язку з відміною Закону України «Про засади державної мовної політики» від 2012 року, хотів би запевнити, що Україна діятиме виключно відповідно до своїх міжнародних зобов'язань, зокрема в рамках ОБСЄ, що стосуються захисту прав національних меншин і проводитиме політику, що сприяє гармонійному розвитку українського багатонаціонального суспільства. Хотів би також нагадати у цьому зв’язку про серйозні зауваження до низки положень цього закону зі сторони Верховного комісара ОБСЄ у справах національних меншин, який радив утриматися від схвалення законопроекту.  

На даному етапі Україна особливо зацікавлена у підтримці з боку міжнародної спільноти своїх зусиль , спрямованих на економічну стабілізацію та запобігання будь-яких загроз її суверенітету та територіальної цілісності.

Ми вітаємо призначення посла Тіма Гульдіманна як Особистого посланника Діючого голови ОБСЄ по Україні. На цьому тижні він провів ряд зустрічей у Києві, у тому числі з виконуючим обов'язки Президента України та Головою Верховної Ради України. Ми сподіваємося , що в результаті цих консультацій будуть більш чітко визначені можливі сфери допомоги Україні з боку ОБСЄ.  

Українська сторона продовжує підготовку до візиту до України Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дуні Міятович , що має відбутися наступного тижня. Ми вважаємо, що її візит сприятиме подальшому зміцненню нашої співпраці у питаннях, що стосуються просування свободи ЗМІ в Україні.

Україна також готова вивчити питання щодо можливих сфер для посилення співпраці з Верховним комісаром ОБСЄ у справах національних меншин.

У зв'язку з достроковими президентськими виборами в Україні 25 травня 2014 року, чинне українське керівництво прагне провести їх у вільний, справедливий та прозорий спосіб. Ми вважаємо , що ОБСЄ , зокрема Бюро з демократичних інституцій і прав людини, може зіграти важливу роль як у процесі організації виборів, так і в моніторингу виборчої кампанії.

Дякую, пане Голово!

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux