• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Україна – ПК ОДВЗЯВ
Опубліковано 01 січня 2020 року о 00:00

Підготовча Комісія Організації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ПК ОДВЗЯВ) створена з метою контролю за дотриманням положень Договору до моменту набуття ним чинності та запуску дії самої Організації. Підготовча комісія має статус міжнародної організації та повноваження для проведення переговорів і укладання необхідних угод. Набуття чинності ДВЗЯВ залежить від ратифікації цього Договору з боку 8 країн, до списку яких входять Китай, КНДР, Єгипет, Індія, Іран, Ізраїль, Пакистан та США. При цьому, ДВЗЯВ ще не підписали КНДР, Індія та Пакистан.

Україна з 1996 року є членом ПК ОДВЗЯВ, а з 1999 року утримує на своїй території сейсмологічну станцію міжнародної системи моніторингу (МСМ) за ДВЗЯВ PS 45 (м.Малин) та термінал передачі інформації – національний центр даних (м.Макарів). Станція та термінал підключені до МСМ і, використовуючи систему передачі даних Глобальної комунікаційної інфраструктури (ГКІ) ПК ОДВЗЯВ, передають інформацію до Міжнародного центру даних у Відні. У свою чергу, український національний центр даних отримує інформацію з більш ніж 200 сейсмічних і геофізичних станцій, об'єднаних системою ГКІ по всьому світу. Зокрема, Україна оперативно отримує гідроакустичну, ультразвукову та сейсмічну інформацію у разі проведення ядерних випробувань у світі.

Фінансування роботи станції, а також її модернізація відбувається повністю за рахунок ПК ОДВЗЯВ. Для прикладу, у 2018 році з боку ПК ОДВЗЯВ Україні надано додаткову технічну допомогу у вигляді обладнання та витратних матеріалів на загальну суму близько 76 тис. дол. США для підтримки сталого функціонування української сейсмічної станції PS45. У 2022 році існують перспективи отримання додаткового обладнання в інтересах української станції.

Українська сейсмічна станція МСМ ПК ОДВЗЯВ PS45 вважається однією із кращих станцій для визначення місцезнаходження джерел ядерних вибухів. Вигідне географічне положення дозволяє реєструвати сигнали з максимальною кількістю джерел, що виникають на території земної кулі. Ці переваги призвели до необхідності включення сейсмічної станції PS45 до Міжнародної системи моніторингу за ДВЗЯВ та використання її потенціалу для відстеження і визначення ТТХ ядерних випробувань, що ще у 2017 році проводилися окремими країнами, зокрема КНДР.

Крім цього, ПК ОДВЗЯВ зацікавлена в отриманні від української станції технічних даних в інших, ніж виключно для мети Договору, цивільних та наукових сферах – попередження цунамі, дослідження ядра Землі, моніторинг землетрусів та вулканів, дослідження океанів, змін клімату тощо.

Україна активно долучається до тренувальної та навчальної діяльності фахівців в рамках ПК ОДВЗЯВ. Наразі між Україною та ПК ОДВЗЯВ існує домовленість щодо проведення в Україні навчального курсу по лінії національних центрів даних, який може відбутися після зняття обмежень, пов’язаних з пандемією COVID-19.

Незважаючи на те, що кількість держав, які ратифікували ДВЗЯВ, поступово зростає, ймовірність набуття ним чинності найближчим часом залишається низькою. До цього часу МСМ ПК ОДВЗЯВ функціонуватиме у тестовому режимі, що унеможливлює її повноцінне використання для здійснення абсолютного контролю за виконанням положень Договору (як це було у випадку із вибухом у серпні 2019 р. на полігоні поблизу с.Ньонокса, коли РФ навмисно відключила усі розміщені на своїй території станції МСМ, пояснивши відключення «технічною проблемою»). Таким чином, навіть зафіксувавши можливі порушення Договору з боку РФ, Україна не зможе отримати достовірне підтвердження цих фактів по лінії ПК ОДВЗЯВ.

В контексті набуття чинності ДВЗЯВ Україна займає послідовну і виважену позицію щодо необхідності розробки взаємоприйнятних, але разом з тим індивідуально орієнтованих підходів стосовно усіх країн, від яких залежить вступ Договору в дію, та виступає проти запровадження дискримінаційних і відверто політизованих стратегій, що просуваються Росією. Такий розвиток подій часто призводить до складнощів при знаходженні консенсусу стосовно політичних декларацій в рамках процесу сприяння універсалізації ДВЗЯВ (як це було у 2019 р. під час міжнародної конференції ДВЗЯВ «Стаття 14» та у процесі підготовки до цієї ж конференції у 2021 році) і може негативно сприйматися з боку Тимчасового технічного секретаріату ПК ОДВЗЯВ.

.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux