• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Україна – ПК ОДВЗЯВ
Опубліковано 01 січня 2020 року о 00:00

Підготовча Комісія Організації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (ПК ОДВЗЯВ) створена з метою контролю за дотриманням положень Договору до моменту набуття ним чинності та запуску дії самої Організації. Підготовча комісія має статус міжнародної організації та повноваження для проведення переговорів і укладання необхідних угод. Набуття чинності ДВЗЯВ залежить від ратифікації цього Договору з боку 8 країн, до списку яких входять Китай, КНДР, Єгипет, Індія, Іран, Ізраїль, Пакистан та США. При цьому, ДВЗЯВ ще не підписали КНДР, Індія та Пакистан.

Україна з 1996 року є членом ПК ОДВЗЯВ, а з 1999 року утримує на своїй території сейсмологічну станцію міжнародної системи моніторингу (МСМ) за ДВЗЯВ PS 45 (м.Малин) та термінал передачі інформації – національний центр даних (м.Макарів). Станція та термінал підключені до МСМ і, використовуючи систему передачі даних Глобальної комунікаційної інфраструктури (ГКІ) ПК ОДВЗЯВ, передають інформацію до Міжнародного центру даних у Відні. У свою чергу, український національний центр даних отримує інформацію з більш ніж 200 сейсмічних і геофізичних станцій, об'єднаних системою ГКІ по всьому світу. Зокрема, Україна оперативно отримує гідроакустичну, ультразвукову та сейсмічну інформацію у разі проведення ядерних випробувань у світі.

Фінансування роботи станції, а також її модернізація відбувається повністю за рахунок ПК ОДВЗЯВ. Для прикладу, у 2018 році з боку ПК ОДВЗЯВ Україні надано додаткову технічну допомогу у вигляді обладнання та витратних матеріалів на загальну суму близько 76 тис. дол. США для підтримки сталого функціонування української сейсмічної станції PS45.

Українська сейсмічна станція МСМ ПК ОДВЗЯВ PS45 вважається однією із кращих станцій для визначення місцезнаходження джерел ядерних вибухів. Вигідне географічне положення дозволяє реєструвати сигнали з максимальною кількістю джерел, що виникають на території земної кулі. Ці переваги призвели до необхідності включення сейсмічної станції PS45 до Міжнародної системи моніторингу за ДВЗЯВ та використання її потенціалу для відстеження і визначення ТТХ ядерних випробувань, що ще у 2017 році проводилися окремими країнами, зокрема КНДР.

Крім цього, ПК ОДВЗЯВ зацікавлена в отриманні від української станції технічних даних в інших, ніж виключно для мети Договору, цивільних та наукових сферах – попередження цунамі, дослідження ядра Землі, моніторинг землетрусів та вулканів, дослідження океанів, змін клімату тощо.

Україна активно долучається до тренувальної та навчальної діяльності фахівців в рамках ПК ОДВЗЯВ. Наразі між Україною та ПК ОДВЗЯВ існує домовленість щодо проведення в Україні у вересні 2020 року навчального курсу по лінії національних центрів даних.

Незважаючи на те, що кількість держав, які ратифікували ДВЗЯВ, поступово зростає, ймовірність набуття ним чинності найближчим часом залишається низькою. До цього часу МСМ ПК ОДВЗЯВ функціонуватиме у тестовому режимі, що унеможливлює її повноцінне використання для здійснення абсолютного контролю за виконанням положень Договору (як це було у випадку із вибухом у серпні 2019 р. на полігоні поблизу с.Ньонокса, коли РФ навмисно відключила усі розміщені на своїй території станції МСМ, пояснивши відключку «технічною проблемою»). Таким чином, навіть зафіксувавши можливі порушення Договору з боку РФ, Україна не зможе отримати достовірне підтвердження цих фактів по лінії ПК ОДВЗЯВ.

В контексті набуття чинності ДВЗЯВ Україна займає послідовну і виважену позицію щодо необхідності розробки взаємоприйнятних, але разом з тим індивідуально орієнтованих підходів стосовно усіх країн, від яких залежить вступ Договору в дію, та виступає проти запровадження дискримінаційних і відверто політизованих стратегій, що просуваються Росією. Такий розвиток подій часто призводить до складнощів при знаходженні консенсусу стосовно політичних декларацій в рамках процесу сприяння універсалізації ДВЗЯВ (як це було у вересні 2019 р. під час міжнародної конференції ДВЗЯВ «Стаття 14») і може негативно сприйматися з боку Тимчасового технічного секретаріату ПК ОДВЗЯВ.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux