• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
ЮНІДО
Опубліковано 16 жовтня 2012 року о 00:00

Організація Об'єднаних Націй з промислового розвитку

(ЮНІДО)

Основні функції

Організація Об’єднаних Націй з промислового розвитку (ЮНІДО) створена у 1966 році згідно з резолюцією 2152 (ХХІ) ГА ООН як автономна організація в рамках ООН.

8 квітня 1979 р. Конференція ООН по перетворенню ЮНІДО в спеціалізовану установу ООН, що відбулась у Відні, ухвалила Статут ЮНІДО. 21 червня 1985 р. цей документ отримав необхідну кількість ратифікацій.

Остаточні організаційні засади функціонування ЮНІДО як спеціалізованої установи ООН були розроблені Генеральною конференцією ЮНІДО у грудні 1985 р. З 1 січня 1986 року ЮНІДО набула статусу спеціалізованої установи ООН.

Тематичні пріоритети

Тематичними пріоритетами Організації є: скорочення бідності шляхом продуктивної діяльності; розвиток торговельних можливостей; енергетика та довкілля.

Головними напрямками діяльності ЮНІДО є:

 • надання допомоги, у тому числі консультацій, країнам, що розвиваються та країнам з перехідною економікою з метою розбудови та модернізації промисловості, сприяння впровадженню промислових технологій, спрямованих на повне використання потенційних природних та людських ресурсів зазначених країн;
 • сприяння зміцненню співробітництва між промислово розвиненими країнами та країнами, що розвиваються і країнами з перехідною економікою, надання технічної та консультаційної допомоги, залучення інвестицій з метою реалізації конкретних проектів промислового розвитку;
 • координація діяльності у рамках системи ООН у питаннях сприяння промисловому розвитку країн, що розвиваються, та країн з перехідною економікою.

Структура

Керівні органи ЮНІДО:

 • Генеральна конференція, яка визначає керівні принципи, затверджує бюджет, приймає конвенції та угоди; збирається 1 раз на 2 роки;
 • Рада з промислового розвитку (27 членів); збирається двічі на рік;
 • Комітет з програмних та бюджетних питань (27 членів); збирається двічі на рік.

Штаб-квартира ЮНІДО розташована у Відні. Головною адміністративною посадовою особою Організації є Генеральний директор, який обирається Генеральною конференцією за рекомендацією Ради з промислового розвитку та очолює Секретаріат цієї організації.

З грудня 2005 року цю посаду обіймає Канде К. Юмкелла (Сьєрра-Леоне).

Адміністративна й дослідницька діяльність ЮНІДО фінансується за рахунок регулярного бюджету Організації, що складається з обов'язкових внесків країн-членів, а оперативна діяльність, зокрема надання технічної допомоги, - за рахунок оперативного бюджету Організації, що складається з добровільних внесків, в тому числі, до Фонду промислового розвитку ЮНІДО.

Напрямки діяльності

Головними напрямками діяльності ЮНІДО є:

 • надання допомоги країнам, що розвиваються та країнам з перехідною економікою з метою розбудови та модернізації промисловості, сприяння впровадженню промислових технологій, спрямованих на використання природних та людських ресурсів зазначених країн, надання відповідних консультацій;
 • сприяння зміцненню співробітництва між промислово розвиненими країнами, країнами, що розвиваються та країнами з перехідною економікою, надання технічної та консультаційної допомоги країнам, залучення інвестицій з метою реалізації проектів в сфері промислового розвитку;
 • координація діяльності в рамках системи ООН у питаннях сприяння промисловому розвитку країн, що розвиваються, та країн з перехідною економікою.

Співробітництво з Україною

Україна є членом ЮНІДО з дня її заснування. Статут ЮНІДО, як спеціалізованої установи ООН, було підписано 12 грудня 1980 р. у Нью-Йорку і ратифіковано 20 травня 1985 р.

8 грудня 1995 р. було укладено Угоду про співробітництво в сфері промислового розвитку між Урядом України та ЮНІДО. Україна бере активну участь у засіданнях керівних органів ЮНІДО, а також міжнародних заходах, які проводяться під егідою Організації. Визнанням внеску України у посиленні ролі та реформуванні ЮНІДО стало обрання нашої держави в ході 13-ї сесії Генеральної конференції ЮНІДО в грудні 2009 року до складу керівних органів ЮНІДО — Ради з промислового розвитку та до Програмно-бюджетного комітету Організації.

За сприяння ЮНІДО в Україні було реалізовано низку проектів в сфері промислового розвитку, сталого управління водними ресурсами, поводження з відходами, екологічного оздоровлення промислово забруднених територій та ін.

На стадії виконання знаходяться наступні проекти:

1. Проект «Зміцнення Українського центру управління водою» було започатковано відповідно до запиту української сторони в 2007 році. Основним партнером виступає Міністерство охорони навколишнього природного середовища України та Український центр управління водою, створений на базі Міністерства охорони навколишнього природного середовища України. Загальна вартість проекту 350 тис. дол. США.

2. Проект «Започаткування та функціонування в Україні Національної програми чистого виробництва» реалізується з 2007 року відповідно до запиту української сторони на базі Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». Перша підготовча фаза проекту була завершена в 2009 році. Наразі продовжується реалізація другої фази проекту, основна мета якої допомогти у створенні Українського центру чистого виробництва. Загальна сума проекту складає 600 тис. дол. США.

3. Проект «Оцінка промислового забруднення з транскордонним впливом в басейні р. Західний Буг» реалізується ЮНІДО спільно з Українським центром управління водою та Міністерством охорони навколишнього природного середовища України. Основний донор проекту Польща, яка виділила 150 тис. дол. США на його реалізацію.

4. Проект «Підвищення стандартів безпеки в харчовій промисловості» реалізується ЮНІДО спільно з Міністерством аграрної політики України з метою впровадження європейських стандартів в харчову промисловість України. На сьогодні виділено кошти в розмірі 150 тис. дол. США на першу підготовчу фазу проекту.

Пройшли попереднє схвалення в рамках ЮНІДО та готуються до реалізації такі проекти:

1. Створення Центру технологічного передбачення на базі Національного технічного університету України «Київський політехнічний інститут». Проектна пропозиція пройшла схвалення в Секретаріаті ЮНІДО і була передана на розгляд угорській стороні, яка заявила про намір стати донором проекту. Загальна вартість проекту складає 100 тис. дол. США.

2. Проект «Глобальне виявлення і оцінка забруднених територій», фінансується ЄС, є регіональним проектом щодо виявлення територій, забруднених внаслідок промислової токсичної діяльності, та оцінки заходів, які необхідно вжити з метою відновлення забруднених територій. Загальна вартість проекту становитиме 2 млн. дол. США.

3. Проект «Екологічне управління та остаточне видалення поліхлорованих біфенілів», пройшов попереднє схвалення в рамках ЮНІДО і був переданий на розгляд Глобального екологічного фонду (ГЕФ) для отримання відповідного фінансування. Загальна сума проекту складає 30 550 000 дол. США, з яких 9 550 000 складатимуть гроші ГЕФ, а 21 000 000 дол. США – індикативне співфінансування.

4. Проект щодо створення в Україні Національної мережі для здійснення енергоефективного та чистого виробництва схвалено ЮНІДО та основним донором проекту, яким виступає Швейцарська інституція SECO. Бюджет проекту складає 3740 000 євро. Основним партнером з українського боку виступає Національний технічний університет України «Київський політехнічний інститут».

5. Пройшла процедуру схвалення ГЕФ (Глобальним екологічним фондом) проектна пропозиція ЮНІДО «Покращення енергоефективності та сприяння відновлюваним джерелам енергії в аграрній та харчовій промисловості та на малих і середніх підприємствах в Україні». Загальна сума проекту складає 17 700 000 дол.США. Реалізація проекту розпочнеться з другої половини 2011 р.

За більш детальною інформацією звертайтеся:

UNIDO Headquarters

Vienna International Centre

P.O. Box 300

A-1400 Vienna

Austria

Tel: +43 (1) 26026-0

Fax: +43 (1) 2692669

unido@unido.org

www.unido.org

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux