• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Форум безпекового співробітництва ОБСЄ
Опубліковано 01 січня 2020 року о 00:00

Однією з ключових складових діяльності ОБСЄ є її політико-військовий вимір, який є сферою компетенції другого директивного органу ОБСЄ - Форуму безпекового співробітництва. Форум створено у відповідності з рішенням, прийнятим 10 липня 1992 року на зустрічі глав держав і урядів країн – членів Наради з безпеки і співробітництва в Європі в Хельсінкі. За часів свого заснування Форум схвалив низку важливих документів, зокрема, Віденський документ 2011 року щодо заходів зміцнення довіри та безпеки, Кодекс поведінки ОБСЄ з політико-військових аспектів безпеки, Документ ОБСЄ про глобальний обмін військовою інформацією, Документ ОБСЄ про легкі озброєння та стрілецьку зброю, Документ про запаси звичайних боєприпасів, Принципи, що регулюють нерозповсюдження, Принципи, що регулюють передачу звичайних озброєнь.

ФБС залишається основним органом, на пленарних засіданнях якого державами-учасницями ОБСЄ приймаються рішення з імплементації та модернізації заходів зміцнення довіри та безпеки (ЗЗДБ) у регіоні ОБСЄ, контролю над озброєннями у сфері звичайних збройних сил, розглядаються питання політико-військового блоку, проходять переговори та консультації щодо шляхів зменшення ризиків виникнення конфліктів та стану виконання чинних зобов’язань держав-учасниць. Відбувається обмін військовою інформацією та військові контакти між державами-учасницями, а також обмін інформацією щодо імпорту/експорту звичайних озброєнь, легких озброєнь та стрілецької зброї, протипіхотних мін та виконання Кодексу поведінки ОБСЄ з політико-військових аспектів безпеки.

Засідання Форуму проходять на щотижневій основі. Головування переходить від однієї держави-учасниці до іншої кожні чотири місяці відповідно до алфавіту. Україна перебирає головування на Форумі від Туреччини у квітні-серпні 2020 року. У рамках Секретаріату ОБСЄ створений спеціальний відділ, який підтримує роботу Форуму.

В рамках безпекових діалогів під час пленарних засідань Форуму та окремих заходів під егідою Форуму на регулярній основі розглядаються питання легких озброєнь та стрілецької зброї та запасів звичайних боєприпасів, виконання та модернізація Віденського документа 2011 року про заходи зміцнення довіри та безпеки, регіонального співробітництва у сфері безпеки та співробітництва ОБСЄ з регіональними та міжнародними організаціями з політико-військової тематики, виконання Резолюції РБ ООН 1325 «Жінки, мир та безпека» та Резолюції РБ ООН 1540 з нерозповсюдження зброї масового знищення, Кодексу поведінки ОБСЄ з політико-військових аспектів безпеки. Усе більшої актуальності набуває розгляд ФБС проблематики сучасних методів ведення війни, насамперед гібридних методів, та приватних військових та охоронних компаній. Участь у відповідних дискусіях беруть також фахівці із України у якості доповідачів.

Форум розробляє нормативну базу та керівництва з найкращих практик у боротьбі з незаконним розповсюдженням легких озброєнь та стрілецької зброї. Держави-учасниці розробили та прийняли низку важливих документів, які регулюють виробництво, передачу, зберігання та знищення такої зброї та контролю за її експортом. Форум допомагає державам-учасницями, за їхнім запитом, у виконанні цих документів, зокрема через проєктну діяльність зі знищення легкого озброєння та стрілецької зброї та звичайних боєприпасів, удосконалення законодавства із контролю за стрілецькою зброєю та належного управління складами тощо.    

Форум надає допомогу державам-учасницям у виконанні Резолюції РБ ООН 1540 з нерозповсюдження зброї масового знищення, зокрема із розробки державами-учасницями національних планів із імплементації цього документа та удосконаленні законодавства; проводить семінари та тренінги для причетних органів влади та контактних пунктів держав-учасниць; забезпечує співпрацю із іншими міжнародними організаціями. 

Ухвалений у рамках Форуму Кодекс поведінки ОБСЄ із політико-військових аспектів безпеки 1994 року є важливим документом у сфері демократичного контролю над збройними силами, правоохоронними органами та воєнізованих угрупуваннями. У ньому закладені основні принципи міждержавних відносин, нейтральності збройних сил, поваги до прав людини військовослужбовця. Форум також сприяє державам-учасницям у виконанні цього документа через свою проєкту діяльність та форматі консультацій.

За останні роки ФБС також активізував роботу із допомоги державам-учасницям у виконанні Резолюції РБ ООН 1325 «Жінки, мир та безпеки». 

Упродовж 2014–2020 рр. основна увага щотижневих пленарних засідань ФБС зосереджена, за ініціативи української делегації, на обговоренні та засудженні грубих порушень Росією основоположних норм та принципів ОБСЄ, насамперед, поваги до суверенітету та територіальної цілісності, окупації та спроб анексії Автономної Республіки Крим і м. Севастополь, триваючої агресії та окупації РФ частини територій Донбасу, порушення Мінських домовленостей, мілітаризації Кримського півострова, Чорного та Азовського морів, актів агресії проти української корабельно-катерної групи у Керченській протоці та Чорному морі 25 листопада 2018 року, триваючому блокуванні та перешкоджанні судноплавства у Азово-Чорноморському регіоні. Делегація України протидіє дезінформаційній та пропагандистській кампанії РФ у рамках засідань. Особливий наголос під час засідань робиться на викритті злочинної практики постачання з території РФ до незаконних збройних формувань РФ важкого озброєння та військової техніки, у тому числі систем радіоелектронної боротьби, легкого озброєння та стрілецької зброї та звичайних боєприпасів (ЗЗБ), паливно-мастильних матеріалів, а також фактів проникнення на територію України російських регулярних збройних підрозділів і найманців для участі у збройному протистоянні із Збройними Силами України.

Держави-учасниці ОБСЄ , насамперед, ЄС (від імені 27 держав-членів, а також Македонії, Чорногорії, Албанії, Ісландії, Ліхтенштейну, Молдови, Грузії, Андорри, Сан Марино), США, Канади та Великої Британії у ході засідань твердо і послідовно підтримують зусилля нашої держави з відстоювання єдності, суверенітету, незалежності та територіальної цілісності в рамках міжнародно-визнаних кордонів та закликають РФ зробити те ж саме, повернутися до норм міжнародного права та повного та сумлінного виконання своїх міжнародних зобов’язань.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux