• A-
    A+
  • Людям із порушенням зору
  • Українською
  • English
Вассенаарська домовленість
Опубліковано 20 липня 2021 року о 00:00

Вассенаарська домовленість щодо контролю за експортом звичайних озброєнь, товарів та технологій подвійного використання

Режим міжнародного експортного контролю Вассенаарська домовленість створений на заміну Координаційного комітету з контролю над експортом (КОКОМ) у грудні 1995 р. у м. Вассенаар (Нідерланди). На сьогоднішній день участь у Вассенаарській домовленості беруть 42 держави, а саме: Австралія, Австрія, Аргентина, Бельгія, Болгарія, Велика Британія, Греція, Данія, Естонія, Індія, Ірландія, Іспанія, Італія, Канада, Латвія, Литва, Люксембург, Мальта, Мексика, Нідерланди, Німеччина, Нова Зеландія, Норвегія, Південно-Африканська Республіка, Польща, Португалія, Республіка Корея, Російська Федерація, Румунія, Словаччина, Словенія, Сполучені Штати Америки, Туреччина, Угорщина, Україна, Фінляндія, Франція, Хорватія, Чехія, Швейцарія, Швеція та Японія. Україна приєдналась до цього режиму у липні 1996 року як одна з його держав-засновниць.

Вассенаарська домовленість створена для того, щоб сприяти регіональній та міжнародній безпеці та стабільності шляхом просування транспарентності та відповідальності під час здійснення міжнародних передач звичайних озброєнь (товарів військового призначення – ТВП) та товарів і технологій подвійного використання (ТПВ) з метою попередження дестабілізуючого накопичення озброєнь. Держави-учасниці зобов’язалися у рамках своєї національної політики забезпечити, щоб передачі ТВП та ТПВ не сприяли розвиткові або посиленню військових спроможностей, які завдають шкоди реалізації зазначених цілей Вассенаарської домовленості.

Мета режиму також полягає у попередженні потрапляння звичайних озброєнь та ТПВ до рук терористів, доповненні та посиленні міжнародних режимів експортного контролю за зброєю масового знищення та засобами її доставки.

Вассенаарська домовленість не спрямована проти конкретної держави або групи держав, не перешкоджає добросовісній торгівлі та не обмежує права держав на придбання засобів самооборони відповідно до статті 51 Статуту ООН.

Для сприяння спільному розумінню державами-учасницями ризиків таких передач між ними відбувається регулярний обмін інформацією загального та специфічного характеру. До такої інформації відносяться передачі та відмови у передачах ТВП та окремих категорій ТПВ до держав, які не є учасницями режиму.

Для втілення у життя цілей режиму держави-учасниці погодилися на низку заходів та процедур у якості основи для вироблення та прийняття рішень під час розробки національного законодавства та формування національної політики. Контроль за міжнародними передачами ТВП та ТПВ здійснюється відповідно до ухвалених Керівних принципів та узгоджених переліків (контрольних списків), до яких вносяться зміни та доповнення на регулярній основі. Держави-учасниці зобов’язалися здійснювати експортний контроль за усіма позиціями контрольних списків з метою попередження неправомірних передач цих товарів. Керівні принципи охоплюють такі основні напрями як: принципи ухвалення рішень про видачу експортних ліцензій (дозволів) на передачі ТПВ; принципи внесення змін і доповнень до контрольних списків ТВП та ТПВ; принципи встановлення та контролю кінцевих користувачів у державах-імпортерах; принципи контролю за реекспортом і передачами експортованих товарів третім особам; принципи та процедури обміну інформацією між державами-учасницями режиму.

Рішення щодо передачі або відмови у передачі будь-якого товару є виключною відповідальністю кожної держави-учасниці. Усі заходи, пов’язанні з діяльністю Вассенаарської домовленості, впроваджуються відповідно до національного законодавства та політики.

Представники держав-учасниць проводять регулярні засідання у Відні, де розташований Секретаріат Вассенаарської домовленості. Керівним органом Вассенаарської домовленості є Пленум, який складається з офіційних представників високого рівня усіх держав-учасниць. Засідання Пленуму проходять, як правило, один раз на рік у грудні. Голова Пленуму призначається на щорічній ротаційній основі з числа представників держав-учасниць. Усі рішення приймаються консенсусом. Пленум створює дорадчі органи для підготовки рекомендацій для своїх рішень та скликає засідання з питань функціонування режиму. У 2002 році Україна забезпечила успішне головування на Пленумі.

Основні дорадчі органи режиму: Робоча група із загальних питань, яка опікується політичними питаннями (РГЗП), та Експертна група, яка розглядає питання, пов’язанні з контрольними списками ТВП та ТПВ. Один раз на рік проходить засідання спеціалістів із питань ліцензування та правоохоронної діяльності.

РГЗП проводить свої регулярні пленарні засідання двічі на рік (весна, осінь). Голова РГЗП призначається на ротаційній основі з числа представників держав-учасниць. У 2020 році Групу очолював представник України.

Контактні пункти держав-учасниць у Відні скликаються у разі потреби в міжсесійний період для поліпшення комунікації між державами-учасницями та Секретаріатом Вассенаарської домовленості.

Чинний керівник Секретаріату – Посол Філіп Гріффітс (Нова Зеландія), який очолює Секретаріат з 2011 року. У грудні 2019 року термін його каденції було продовжено до кінця 2022 року.

Керівні документи, а також контрольні списки Вассенаарської домовленості розміщено за посиланням: https://www.wassenaar.org/.

Україна зацікавлена у здійсненні всіма державами-учасницями режиму виваженої та відповідальної політики у сфері міжнародних передач озброєнь і військової техніки з метою зміцнення міжнародної безпеки та регіональної стабільності. Дестабілізуючі міжнародні передачі Російською Федерацією озброєння та військової техніки незаконним збройним формуванням РФ, які діють на тимчасово окупованих територіях України, суперечить Керівним принципам Вассенаарської домовленості. За ініціативи делегації України, з 2014 року такі протиправні дії РФ перебувають під постійною пильною увагою держав-учасниць у рамках засідань Робочої групи із загальних питань та Пленуму.

У контексті захисту національних інтересів, сприяння розвитку та зміцненню потужності оборонно-промислового комплексу українська делегація бере активну участь у розробці та ухвалені пропозицій щодо внесення змін та доповнень до контрольних списків ТВП та ТПВ у рамках засідань Експертної групи Вассенаарської домовленості, що проходять двічі на рік.

За час участі делегацій України у засіданнях Експертної групи режиму Україна внесла низку пропозицій, які, здебільшого, стосувались питань внесення змін та доповнень до розділу 9 «Рушійні системи» контрольного списку ТПВ. Більшість із цих пропозицій була узгоджена делегаціями держав-учасниць. Українська делегація також надає технічно-обґрунтовані коментарі до пропозицій партнерів. У 2019 році, завдяки зусиллям українським фахівців у рамках Експертної групи, Пленумом Вассенаарської домовленості була ухвалена пропозиція української сторони щодо внесення змін та доповнень до позиції 9.А.11 («Прямоструміневі, надзвукові двигуни або двигуни комбінованого циклу та спеціально призначені для них компоненти») контрольного списку ТПВ.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
  • Windows
  • Mac OS
  • Linux