• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Міжнародне агентство з атомної енергії
Опубліковано 01 січня 2020 року о 00:00

Міжнародне агентство з атомної енергії (МАГАТЕ) є міжнародною міжурядовою організацією науково-технічного спрямування, створеною у 1957 році відповідно до рішення Генеральної Асамблеї ООН. Наразі до складу Агентства входить 171 країна. МАГАТЕ є міжнародною організацією системи ООН, відносини якої з ООН базуються на окремій угоді від 1959 року.

Згідно зі Статутом, затвердженим 23 жовтня 1956 року, діяльність Агентства спрямована на досягнення широкого використання атомної енергії в мирних цілях та сприяння поширенню ядерних технологій. Серед основних завдань діяльності МАГАТЕ є контроль за мирним використанням атомної енергії та забезпечення того, щоб роботи в мирній ядерній сфері не переключалися на військові цілі. У цьому зв’язку МАГАТЕ служить міжнародним інспекційним органом для перевірки непереключення ядерних матеріалів, обладнання та технологій у країнах, що не мають ядерної зброї, з дозволеної мирної діяльності на військові потреби (система гарантій МАГАТЕ). З укладенням у 1968 році Договору про нерозповсюдження ядерної зброї (ДНЯЗ) його учасники, які не володіють ядерною зброєю, зобов’язалися укласти з Агентством угоди, які передбачають здійснення з боку МАГАТЕ контролю всієї їх мирної діяльності (ст. ІІІ ДНЯЗ).

МАГАТЕ також встановлює стандарти ядерної та фізичної ядерної безпеки, надає країнам-членам технічну допомогу, а також заохочує обмін науковою і технічною інформацією у галузі ядерної енергії. Агентство надає консультаційну допомогу, сприяє передачі навичок і знань країнам для ефективної реалізації національних програм мирного використання ядерної енергії.

МАГАТЕ представляє щорічні доповіді Генеральній Асамблеї ООН та, у разі необхідності, Раді Безпеки ООН відносно недотримання державами своїх зобов’язань, що випливають з системи гарантій МАГАТЕ, а також з інших питань, які стосуються міжнародного миру та безпеки.

Під егідою Агентства було розроблено та схвалено 12 міжнародних конвенцій у сферах ядерної безпеки, фізичної ядерної безпеки та ядерної відповідальності.

Штаб-квартира Агентства розташована у Відні (Австрія). Крім цього, МАГАТЕ має два бюро зв’язку у Женеві (Швейцарія) та Нью-Йорку (США), два регіональні бюро з гарантій у Токіо (Японія) та Торонто (Канада). Агентство має також спеціалізований підрозділ - аналітичну лабораторію у Зайберсдорфі (Австрія). Разом з ЮНЕСКО Агентство керує міжнародною лабораторією морського довкілля у Монако та міжнародним центром теоретичної фізики у Трієсті (Італія). Разом із Всесвітньою сільськогосподарською організацією (FAO) Агентство керує спільним підрозділом МАГАТЕ/FАО у Відні, який вивчає застосування ядерних технологій для забезпечення безпеки продовольства та в сільському господарстві. Агентство також співпрацює з Всесвітньою організацією охорони здоров’я на напрямку вирішення проблем використання радіації в медицині і біології.

Директивними органами Агентства є щорічна Генеральна Конференція МАГАТЕ, участь у роботі якої беруть усі члена Агентства, та Рада керуючих МАГАТЕ, до складу якої входять, за географічною приналежністю, 35 країн-членів, які змінюються на ротаційній основі. Генеральний директор МАГАТЕ, який обирається на чотири роки, очолює роботу Агентства та його Секретаріат.

Генеральний директор МАГАТЕ – з грудня 2019 р. представник Аргентини Рафаель Гроссі.

В структурі Секретаріату МАГАТЕ налічується шість основних департаментів: ядерної енергії (займається питаннями ядерної енергетики, паливного циклу та поводження з відходами), ядерної та фізичної ядерної безпеки (ядерна безпека, фізична ядерна безпека та захищеність, радіаційна безпека та безпека відходів), ядерних наук та застосувань (використання ядерних технологій у мирних цілях), гарантій (перевірка мирного використання ядерної енергії), технічного співробітництва (національні, регіональні і міжнародні програми) та управління (офіс Гендиректора МАГАТЕ з координації, бюджетно-фінансові питання, менеджмент персоналу, юридична та адміністративна підтримка). На початок 2022 року в Секретаріаті Агентства працює близько 2,500 співробітників, серед яких 26 українців.

На сьогодні основними напрямками діяльності МАГАТЕ є:

1. Ядерна енергетика, паливний цикл і ядерна наука (програма ІНПРО, технології ядерного паливного циклу і матеріалів, створення потенціалу і збереження ядерних знань для стійкого енергетичного розвитку, сприяння розвитку різних галузей ядерної науки);

2. Ядерні застосування у сферах безпеки продовольства та в сільському господарстві, для охорони здоров’я (ракові захворювання, томографія), забезпечення водних ресурсів, для оцінки та раціонального використання морського та наземного середовища, виробництво медичних радіоізотопів та радіаційні технології, управління технічним співробітництвом у цілях розвитку.

3. Ядерна та фізична ядерна безпека (безпека ядерних установок, радіаційна безпека та безпека перевезень, поводження з радіоактивними відходами, фізична ядерна безпека, готовність реагування у випадку інцидентів та аварійних ситуацій);

4. Ядерна перевірка (застосування системи гарантій МАГАТЕ, імплементація гарантій Агентства в Сирії, КНДР, перевірка та моніторинг в Ірані у контексті виконання резолюції РБ ООН 2231(2015).

Здійснення верифікаційної та моніторингової діяльності в Ірані посідає наразі центральне місце у роботі Агентства. На виконання резолюції РБ ООН 2231 (2015) МАГАТЕ здійснює заходи з перевірки та моніторингу виконання іранською стороною зобов’язань, які випливають з положень спільного всеохоплюючого плану дій (СВПД), узгодженого шісткою міжнародних посередників з Іраном 14 липня 2015 року. Незважаючи на відмову Ірану виконувати окремі положення СВПД, всі доповіді підтверджують виключно мирний характер ядерної діяльності в Ірані.

Регулярний бюджет МАГАТЕ на 2022 рік – 396,3 млн. євро.

.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux