• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Бліц-інтерв'ю "Укрінформу" щодо презентації пріоритетів Албанського головування в ОБСЄ
Опубліковано 16 липня 2019 року о 18:00

Постійний представник України при міжнародних організаціях у Відні Євгеній Цимбалюк під час бліц-інтерв’ю в штаб-квартирі ОБСЄ розповів кореспонденту Укрінформу про те, як в українській місії оцінюють першу презентацію пріоритетів Албанського головування в ОБСЄ:

 

- Які перші оцінки пріоритетів головування Албанії в ОБСЄ?

- Говорячи про пріоритети Албанського головування, висловлені під час засідання Постійної ради ОБСЄ керівником МЗС Албанії Гентом Чакаєм, наша делегація, передусім, вітає те, що пріоритетом №1 визначено виконання зобов’язань, а пріоритетом №2 – вирішення ситуації, викликаної агресією Росії в Україні, як і підтримку Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні для сприяння цього процесу.

Ми називаємо разом ці два пріоритети, оскільки переконані, що виконання зобов’язань країнами-учасницями, а точніше – невиконання російською стороною своїх зобов’язань та основоположних документів ОБСЄ – є головною причиною агресії РФ проти України та того, що відбувається зараз на Сході України й у Криму. Якби РФ виконувала свої політичні зобов’язання в рамках ОБСЄ, то, впевнений, безпекова ситуація в Європі протягом 20 років виглядала б по-іншому.

Крім того, Албанське головування пропонує доволі цікавий пакет моментів, на яких пропонується зосередити роботу ОБСЄ у 2020 році – вирішення інших конфліктів у регіоні ОБСЄ, питання Структурованого діалогу, питання боротьби з організованою злочинністю, корупцією, незаконним трафіком людей, залучення жінок у мирні процеси та ін.

На нашу думку, все це є гарною основою для можливого прогресу в Організації у 2020 році. Якщо Албанське головування дотримуватиметься заявлених принципів, то, ми сподіваємося, можна буде просунутися вперед і отримати прогрес в усіх вимірах ОБСЄ – політико-безпековому, гуманітарному та економічному. Але ми не хотіли б сильного розпорошення зусиль ОБСЄ, а скоріше – концентрації на наданні відповіді на найбільш кричущі виклики сучасній безпеці, про які я говорив вище.

- Поруч із цим, у виступі глави МЗС Албанії не було окремої згадки про Крим…

- Я б не хотів робити якихось великих висновків на основі першої публічної презентації. Те, що говорилося албанським міністром загалом, на мою думку, можна транслювати і на Крим. Той же пріоритет про виконання зобов’язань. Як відомо, одним із зобов’язань країн-учасниць ОБСЄ є саме повага до територіальної цілісності й суверенітету інших держав.

Думаю, що Албанське головування не зможе уникнути у своїй роботі тематики деокупації Криму, оскільки це все йде в одному комплексі врегулювання ситуації в цій частині Європи.

- Тобто, під час Албанського головування питання триваючої російської агресії проти України та незаконної окупації Криму залишиться в центрі уваги Постійної ради ОБСЄ?

- Хочу запевнити, що ми це питання обговорюємо на кожному засіданні Постійної ради. І це відбувається не тому, що ми просто хочемо про це говорити, а тому, що, на жаль, кожного тижня відбуваються події у цій сфері, пов’язані з російською агресією і окупацією, порушенням прав людини на окупованих територіях тощо. І ми просто змушені реагувати на ці всі моменти знову й знову.

Але якби дійсно так сталося, що делегації стали звикати до цього, чи спостерігалася б певна, як зараз дехто говорить "втома" від цього питання, я впевнений, що наша делегація не дала б забути про це іншим і ми б постійно порушували це питання.

Крім того, Україна у другому триместрі 2020 року буде головувати у Форумі з питань співробітництва у галузі безпеки. І тому буде такий момент, коли Україна головує у цьому Форумі, а Албанія головуватиме в ОБСЄ, на засіданнях Постійної ради. І тут я бачу додатковий момент, де ми будемо тісно співпрацювати з Албанією.

Ми виходимо з того, що нам вдасться привернути більшу увагу до питання гібридної агресії, гібридних засобів ведення війни, Віденського документа 2011 року, за модернізацію якого зараз виступають більшість делегацій. А ці питання в рамках Постійної ради ОБСЄ є великою мірою віддзеркаленням того, що відбувається саме на Форумі.

- У самій Албанії зараз складна внутрішньополітична ситуація, чи не матиме це вплив на її головування в ОБСЄ?

- Головування України в ОБСЄ в 2013 році закінчувалося в складних для країни умовах, у столиці були масові народні протести. Проте, за Українського головування вдалося прийняти низку рішень у гуманітарному вимірі, що дуже давно до цього часу не вдавалося зробити.

На мою думку, ці демократичні процеси, які відбуваються в Албанії, безумовно, стануть додатковим чинником, який даватиме змогу головуванню бути теж більш демократичним. Адже не можна не враховувати демократію в дії, яка відбувається просто зараз за вікном, і не переносити це на аспекти діяльності в Організації.

Вважаю, що вихідні позиції в цієї країни хороші, й ті демократичні процеси, які відбуваються зараз, якраз свідчать, що країна йде демократичним шляхом, а не авторитарним.

- Наскільки Албанське головування може впливати на прийняття рішень в ОБСЄ, якщо взагалі головування мають такий вплив?

- Звичайно, не треба забувати, що рішення в ОБСЄ приймаються консенсусом. Лише Парламентська асамблея ОБСЄ має можливість приймати рішення більшістю голосів, і, до речі, саме на ПА ОБСЄ нещодавно був великий успіх української делегації після ухвалення ряду рішень, які цікавлять нашу сторону.

І тому прийняття оформлених і покладених на папір рішень в ОБСЄ є важким процесом з точки зору переговорів, беручи до уваги те, що є одна сторона – Російська Федерація, яка часто одноосібно блокує цей консенсус.

Але прийняття рішень в ОБСЄ і головування – це трохи різні речі...

На мою думку, зараз більше як експерта з міжнародних питань, - нинішнє геополітичне положення Албанії, можливо, і допоможе їй стати тим "чесним брокером" – вираз, який часто використовується в ОБСЄ. Коротко кажучи, сподіваюся, що Албанії вдасться збалансовано підійти до думок інших делегацій, які намагається диктувати правила і порядок денний в ОБСЄ, і тут я маю на увазі саме РФ.

Мені здається, що вихідні позиції Албанії як держави – дуже непогані. Це – амбітна держава зі своїми пріоритетами, які збігаються з Україною з точки зору євроінтеграційних прагнень. Також ми бачили в.о. міністра закордонних справ – молоду та енергійну людину.

І тому я сподіваюсь, що Албанському головуванню вдасться вирішити деякі наболілі питання в рамках ОБСЄ. Передусім, що буде прогрес саме на напрямку боротьби з російською агресією, захисту прав громадян України і взагалі прав людини, у т.ч. й на окупованих територіях. Ми повинні позбутися такого ганебного явища, як політичні в’язні. І, звичайно, має встановитися питання територіальної цілісності та суверенітету – для України це не порожній звук, це той пріоритет, заради якого ми тут працюємо.

https://www.ukrinform.ua/rubric-polytics/2741158-albanske-golovuvanna-v-obse2020-ukraina-zalisitsa-v-prioriteti.html

Укрінформ, Василь Короткий

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux