16-17 січня 2017 року відбувся робочий візит Діючого голови ОБСЄ, Федерального міністра європейських, інтеграційних та закордонних справ Австрії Себастьяна Курца до України
У ході візиту Себастьян Курц був прийнятий Президентом України Петром Порошенком, Головою Верховної Ради України Андрієм Парубієм та Міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним.
Під час зустрічі Діючого голови ОБСЄ з Президентом України Глава держави висловив впевненість, що сьогодні, коли Росія брутально порушує зобов’язання в рамках Організації, Австрія під час головування в ОБСЄ виходитиме з позицій необхідності відновлення поваги до верховенства права, зокрема принципів Гельсінського заключного акту.
«Маємо кожного дня давати чітко зрозуміти Росії, що їй не уникнути відповідальності за кричуще нехтування нормами та принципами міжнародного права, а її надії на послаблення санкційного тиску – марні», - підкреслив Глава держави.
Президент України привітав намір австрійського головування посилити технічні можливості СММ ОБСЄ. Це має важливе значення для контролю за дотриманням режиму припинення вогню та фіксування фактів постачання російських озброєнь та військовослужбовців на Донбас.
Глава держави відзначив, що врегулювання ситуації на Донбасі вимагає застосування всього потенціалу ОБСЄ. В цьому контексті ключове значення має продовження започаткованої німецьким головуванням роботи над питанням розміщення озброєної поліцейської місії ОБСЄ в регіоні.
Президент України закликав голову ОБСЄ реагувати всіма можливими засобами на порушення Москвою прав українських громадян на окупованих територіях, а також сприяти звільненню політичних в’язнів, незаконно утримуваних Росією, та заручників на Донбасі.
Голова Верховної Ради України Андрій Парубій під час зустрічі з Себастьяном Курцом наголосив на важливості для України рішення про продовження санкцій проти Російської Федерації та єдності Європейського Союзу у цьому питанні. «Вітаємо нещодавнє рішення про продовження санкцій. Для нас дуже важливе продовження санкцій проти російського агресора, який порушив усі міжнародні принципи, на яких будується вільний світ», - сказав він і підкреслив, що «наші хлопці захищають не лише Україну, а й весь вільний світ, тому розраховуємо на таку консолідовану підтримку і надалі».
А.Парубій подякував за солідарність і підтримку України у складний час і зазначив, що важливим результатом «нормандського формату» є рішення про опрацювання питання про озброєну місію ОБСЄ в зоні АТО. За його словами, «озброєна місія ОБСЄ є важливим кроком на шляху до припинення агресії Росії проти України». Голова Верховної Ради висловився за дипломатичне вирішення конфлікту і підкреслив, що «ми, як ніхто, зацікавлені, щоб не було більше смертей». Водночас, він висловив занепокоєння фактом ігнорування мінських угод з боку російської сторони і заявив, що «робимо усе можливе, аби знайти дипломатичний шлях до вирішення проблем».
А.Парубій повідомив учасникам зустрічі про створення у парламенті спеціальної робочої групи, яку очолює Перший заступник Голови Верховної Ради Ірина Геращенко, для напрацювання всіх законодавчих ініціатив, які стосуються проблем переселенців, звільнення заручників, виконання мінських угод. «Щоб звільнити окуповані території, звільнити усіх заручників, які захоплені і знаходяться на території Російської Федерації, необхідно консолідувати зусилля. Ми розраховуємо на вашу місію і ваші дії. Щиро бажаю знайти правильні аргументи, щоб зупинити кровопролиття у нашій країні», - наголосив він.
Своєю чергою, Себастьян Курц зазначив, що «вирішення проблем на Сході України є пріоритетним». «Намагаємося робити усе, що у наших силах, аби досягти прогресу у ситуації, яка склалася, - сказав він. - Дуже прикро спостерігати горе людей на тих територіях, зокрема, літніх людей, які потребують серйозної допомоги і підтримки. Необхідно продовжити роботу місії, бо ситуація потребує збільшення кількості часу та ресурсів, аби забезпечити безпеку в регіоні».
Порядок денний переговорів із Міністром закордонних справ України Павлом Клімкіним включав, зокрема, обговорення зусиль Австрійського головування в ОБСЄ в 2017 році, спрямованих на врегулювання кризи в та навколо України, у т.ч. щодо розгортання озброєної поліцейської місії ОБСЄ в окремих районах Донецької та Луганської областей, зміцнення потенціалу Спеціальної моніторингової місії ОБСЄ в Україні з метою забезпечення здійснення ефективного моніторингу та верифікації виконання Мінських домовленостей, подальшої взаємодії у рамках військово-політичного, економіко-довкільного та людського вимірів діяльності ОБСЄ.
Українська сторона також закликала Австрійське головування до здійснення максимальних зусиль з метою звільнення усіх українських заручників, у тому числі тих, що незаконно утримуються на території Російської Федерації.
Україна надаватиме всіляку підтримку зусиллям Австрійського головування в ОБСЄ, спрямованим на відновлення поваги до основоположних принципів і зобов’язань ОБСЄ, які є основою цієї Організації, зміцнення безпеки та миру на європейському континенті.