• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ Дуня Міятович: Якщо обмеження ухвалюються законними органами і переслідують законнну мету, вони дійсно можуть бути визнані як відповідні
Опубліковано 27 березня 2014 року о 21:02

Про це говориться у заяві Д.Міятович щодо блокування трансляції телевізійних каналів, оприлюдненої 27 березня ц.р.

Заява Представника ОБСЄ з питань свободи ЗМІ

щодо блокування трансляції телевізійних каналів

 

            Нещодавно політики, законодавці і регулятори в Україні висловили занепокоєння щодо впливу російського телебачення на інформаційну безпеку або інші національні інтереси. Ці занепокоєння часто супроводжуються діями, які фактично припиняють або забороняють всі або деякі програми, вироблені в Росії. Подібним чином, кілька тижнів тому фактична влада в Криму різко і жорстоко вимкнула майже всі українські телеканали і замінили їх каналами, що походять з Російської Федерації.

            У той час як Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ висловила свою думку щодо конкретних інцидентів за останні тижні, вона хотіла б узагальнити свою позицію з цього питання в цілому.

            У Гельсінському Заключному акті держави-учасниці взяли на себе обов’язок виконувати свої зобов'язання, закріплені в міжнародних деклараціях та угодах в сфері свободи слова, у тому числі в міжнародних договорах з прав людини.

            Відповідно до статті 19 Міжнародного пакту про громадянські і політичні права "кожна людина має право на вільне вираження своїх поглядів; це право включає свободу шукати, одержувати і поширювати інформацію та ідеї, незалежно від кордонів, усно, письмово чи за допомогою друку, або художніх форм вираження, чи іншими способами на свій вибір."

            Проте, в Міжнародному пакті про громадянські і політичні права також зазначається, що це право пов’язане з обов'язками та особливою відповідальністю. Отже, воно може бути предметом певних обмежень, проте, такі обмеження мають бути чітко встановлені національним законодавством та застосовуватися виключно коли це необхідно для захисту інших фундаментальних цінностей і прав.

            Якщо такі обмеження ухвалюються законними органами, такими як законодавчі органи, відповідно до принципу верховенства права, і якщо обмеження переслідують законну мету, і є необхідними та пропорційними за своїми обсягами, у такому разі вони дійсно можуть бути визнані як відповідні.

            Незалежна судова система представляє собою відповідне місце для обговорення обмежень права, гарантованого статтею 19. Рішення національного суду про правомірність таких обмежень може бути оскаржене і, у багатьох державах-учасницях, навіть оскаржене у Європейському суді з прав людини як порушення свободи слова.

            Такими є процедури, що повинні бути ухваленими та мають дотримуватися в усьому регіоні.

            Необхідно протидіяти необґрунтованим спробам обмежити плюралізм ЗМІ. Свобода ЗМІ залежить від наявності безпечного, активного та конкурентного медіа-середовища, у якому існує можливість висловлення різноманітних поглядів та новин на різних мовах, з різних країн. У всі часи, і особливо у важкі часи, не блокування є відповіддю, а саме дискусія.

            У той же час я бачу небезпеку для плюралізму ЗМІ в самому існуванні державних і контрольованих державою ЗМІ, оскільки вони можуть бути легко використані для оприлюднення державної пропаганди - зла, проти якого прагнуть всі міжнародні угоди у сфері свободи ЗМІ. Тому, я використовую ці нагоди, щоб закликати до трансформації державних ЗМІ у служби суспільного мовлення та приватні засоби масової інформації в усьому регіоні ОБСЄ.

            Я закликаю всі держави-учасниці зупинити інформаційну війну, зупинити маніпуляції із засобами масової інформації та забезпечити безпеку журналістів.

            Історія навчила нас не раз, що обмеження свободи ЗМІ заради політичної доцільності призводить до цензури, та коли цензура починається, вона ніколи не припиняється.

            Як Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ закликаю держави-учасниці утримуватися від блокування засобів масової інформації, щоб уникнути необґрунтованих і політично вмотивованих дій, які можуть перешкоджати висловленню альтернативних позицій.

            У той же час, я нагадую про необхідність зміцнення і подальшого розвитку дотримання відповідних принципів і зобов'язань ОБСЄ, в тому числі щодо серйозних проявів нетерпимості з боку держав-учасниць, що використовують ЗМІ в порушення принципів, згаданих у пункті 25 глави VIIІ Будапештського документа, та в главі X рішень засідання Римської Ради.

 

Дуня Міятович

Представник ОБСЄ з питань свободи ЗМІ

 

Відень, 27 березня 2014 року

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux