• A-
  A+
 • Людям із порушенням зору
 • Українською
 • English
Договір з відкритого неба
Опубліковано 09 квітня 2020 року о 00:00

Договір з відкритого неба

Договір з відкритого неба (ДВН) був підписаний 24 березня 1992 р. у м. Хельсінкі (Фінляндія) 27 державами-учасницями НБСЄ (з 1995 р. – ОБСЄ). Набув чинності 1 січня 2002 р. ДВН є відкритим для приєднання інших держав, у т.ч. тих, що не належать до ОБСЄ.

Державами-депозитаріями є Угорщина та Канада. У якості координаційного органу на постійній основі Договором заснована Консультативна комісія з відкритого неба (ККВН), яка функціонує у рамках міжнародних переговорів у Відні (ОБСЄ) і рішення якої ухвалюються консенсусом.

На сьогодні учасниками ДВН є 34 держави: Бельгія, Білорусь, Болгарія, Боснія і Герцеговина, Велика Британія, Греція, Грузія, Данія, Естонія, Ісландія, Іспанія, Італія, Канада, Люксембург, Латвія, Литва, Нідерланди, Німеччина, Норвегія, Польща, Португалія, Росія, Румунія, Словаччина, Словенія, США, Туреччина, Угорщина, Україна, Франція, Фінляндія, Швеція, Чехія, Хорватія.

Мета Договору - застосування режиму «відкритого неба» для контролю та спостереження за виконанням чинних та перспективних угод у сфері контролю над озброєннями, моніторингу кризових ситуацій тощо. ДВН виконує додаткові верифікаційні функції щодо угод у сфері контролю над озброєннями, розроблених у рамках ОБСЄ.

Договір визначає права та обов’язки держав-учасниць, порядок виконання спостережних польотів, механізм визначення квот польотів, а також вимоги до спеціальної апаратури і обладнання літаків.

У практичному плані ДВН надає державам-учасницям право здійснювати обльоти будь-яких територій одна одної відповідно до узгоджених квот спостережних місій. Він регламентує проведення польотів, визначає механізм контролю його дотримання, містить вимоги до літаків спостереження, обмеження за складом та технічними параметрами апаратури спостереження.

ДВН передбачає можливість спостереження будь-якої точки території держави, в якій здійснюється спостережний політ. В той же час обмежені максимальні дальності спостережних польотів з урахуванням кількості та місць розташування аеродромів «відкритого неба».

Держава-учасниця ДВН має право надавати у якості літака спостереження один чи декілька типів/моделей неозброєних літаків. При цьому літак спостереження проходить процедуру огляду з метою підтвердження того, що повітряне судно та його апаратура відповідають вимогам ДВН.

Передбачена договором апаратура спостереження включає використання оптичних панорамних та кадрових фотоапаратів; відеокамер з зображенням на дисплеях у реальному часі; радіолокаційних станцій бокового огляду; інфрачервоних приладів формування зображення. Для кожної категорії апаратури встановлені обмеження з розв’язання на місцевості.

В Україні місії спостереження виконує спеціальна ескадрилья "Блакитна стежа" у складі Повітряних сил Збройних Сил України.

Для цілей ДВН в Україні використовується один аеродром “відкритого неба” – Бориспіль, де починаються та завершуються спостережні польоти над Україною (дальність спостережного польоту складає 2100 км).

Для виконання завдань за ДВН в Україні використовується літак спостереження типу Ан-30Б.

6 червня 2014 р. один з українських літаків спостереження типу Ан-30Б (бортовий номер «80 жовтий») при здійсненні спостережного польоту у районі проведення антитерористичної операції (АТО) був атакований з землі силами російсько-терористичних військ та збитий ракетою з ЗРК над м. Славянськ у Донецькій області.

Режим «відкритого неба» був використаний для деескалації агресивних дій Росії у Чорному морі внаслідок воєнно-морського інциденту у Керченській протоці, який трапився 25 листопада 2018 р. через акт збройної агресії РФ проти корабельно-катерної групи ВМС України. Зокрема, деескалації, великою мірою, сприяло проведення позачергового спостережного польоту США за участю багатонаціональної команди іноземних інспекторів уздовж північного узбережжя АР Крим.

Україна залишається відданою Договору з відкритого неба, чинність та актуальність якого не підлягає сумнівам.

ДВН є одним з базових міжнародних договорів у сфері європейської безпеки та контролю над озброєннями.

На тлі триваючої ерозії режимів контролю над озброєннями ДВН залишається єдиним багатостороннім міжнародним договором, у рамках якого 34 держави-учасниці продовжують здійснювати спостережні польоти над територією одна одної та обмінюватись інформацією про результати спостережень. Тому Україна зацікавлена у збереженні та виконанні цього Договору.

Україна переконана, що окремі відкриті питання між державами-учасницями щодо імплементації ДВН мають обговорюватись та вирішуватись шляхом переговорів у Спільній Консультативній Комісії (м. Відень). З січня до квітня 2019 року Україна забезпечувала головування в Спільній Консультативній Комісії з Відкритого Неба.

Outdated Browser
Для комфортної роботи в Мережі потрібен сучасний браузер. Тут можна знайти останні версії.
Outdated Browser
Цей сайт призначений для комп'ютерів, але
ви можете вільно користуватися ним.
67.15%
людей використовує
цей браузер
Google Chrome
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
9.6%
людей використовує
цей браузер
Mozilla Firefox
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux
4.5%
людей використовує
цей браузер
Microsoft Edge
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
3.15%
людей використовує
цей браузер
Доступно для
 • Windows
 • Mac OS
 • Linux