Постійне представництво України при міжнародних організаціях у Відні

, Київ 18:57

Україна – ПК ОДВЗЯВ

Україна - ПК ОДВЗЯВ

Україна підписала ДВЗЯВ 27 вересня 1996 року та ратифікувала його 16 листопада 2000 року. Ратифікаційна грамота була передана депозитарію Договору - Генеральному секретарю ООН 23 лютого 2001 року. Виконання ДВЗЯВ на національному рівні в Україні забезпечує Державне космічне агентство та Міністерство закордонних справ України.

З метою забезпечення належних умов виконання нашою державою своїх зобов’язань за ДВЗЯВ 17 вересня 1999 року у Києві було підписано Угоду між Кабінетом Міністрів України та ПК ОДВЗЯВ «Про проведення заходів, у тому числі післясертифікаційної діяльності, стосовно об’єктів з міжнародного моніторингу ДВЗЯВ». Угода була ратифікована Верховною Радою України 16 листопада 2000 року. Повідомлення про виконання Україною всіх необхідних внутрішніх процедур ратифікації було передано ТТС ПК ОДВЗЯВ 20 квітня 2001 року.

Згідно з даною Угодою на території нашої держави розгорнуто одну сейсмологічну станцію PS 45 (м.Малин) та термінал передачі інформації - національний центр даних (м.Макарів). Станція та термінал підключені до МСМ і, використовуючи систему передачі даних Глобальної комунікаційної інфраструктури (ГКІ) ПК ОДВЗЯВ, передають інформацію до МЦД. У свою чергу, український національний центр даних отримує інформацію з більш ніж 200 сейсмічних і геофізичних станцій, об'єднаних системою ГКІ по всьому світу.

10 жовтня 2002 року був підписаний протокол про передачу станції PS 45 під управління Національного центру управління та випробувань космічних засобів Державного космічного агентства України. 16 грудня 2002 року українська станція була офіційно сертифікована ТТС ПК ОДВЗЯВ. З 1 січня 2003 року діє укладений з ТТС ПК ОДВЗЯВ безстроковий контракт на використання української станції для потреб МСМ. Післясертифікаційна експлуатація станції здійснюється за рахунок бюджету ПК ОДВЗЯВ.

Протягом 2014 року з боку Міжнародного центру даних (МЦД) ПК ОДВЗЯВ була надана технічна допомога Україні, яка включала надання на безкоштовній основі необхідного комп’ютерного обладнання та програмного забезпечення з метою зміцнення спроможності національного центру даних, який знаходиться під підпорядкуванням ДКАУ, а також забезпечення активної участі України у верифікаційному режимі ДВЗЯВ. Це обладнання також було використане для сприяння у проведенні нашою державою необхідних наукових/цивільних досліджень.

У співпраці з Тимчасовим технічним секретаріатом (ТТС) ПК ОДВЗЯВ вживаються заходи з модернізації станції PS 45 (м. Малін). У квітні 2015 року з боку ПК ОДВЗЯВ була надана технічна допомога Україні у вигляді обладнання для підтримки сталого функціонування сейсмічної станції моніторингу PS45 у м. Малин, яка входить до мережі Міжнародної системи моніторингу (МСМ) за ДВЗЯВ. На сьогодні станція PS 45 відповідає сучасним світовим стандартам, що дає можливість для України ефективно здійснювати контроль за додержанням ДВЗЯВ, проводити наукові дослідження у сфері техногенно-екологічної безпеки, сейсмології, гідрометеорології тощо. Крім цього, Україна отримує інформацію з МЦД за всіма технологіями моніторингу: сейсмічною, гідроакустичною, інфразвуковою та радіонуклідною, яка, з метою оперативного забезпечення Уряду України вищезазначеною інформацією, передається до центрального вузла урядової інформаційно-аналітичної системи з питань надзвичайних ситуацій.

Україна активно долучається до тренувальної та навчальної діяльності фахівців в рамках ПК ОДВЗЯВ. Так, у 2005 році спільно з ТТС ПК ОДВЗЯВ у Києві було проведено міжнародний навчальний курс для персоналу системи передачі даних ГКІ. Важливе значення для подальшої діяльності Підготовчої комісії мало успішне проведення влітку 2007 року в зоні відчуження Чорнобильської АЕС направлених польових навчань, головним завданням яких було продовження випробувань різних методів моніторингу гамма-випромінювання в атмосфері і на земній поверхні, методів відбору проб та аналізу проб довкілля з метою визначення оптимальних технічних вимог, пов’язаних з вимірюванням рівнів радіації і виявленням радіонуклідів, а також розробки документації щодо стандартного порядку дій. Іншим важливим напрямком діяльності України в рамках ПК ОДВЗЯВ є надання сприяння процесу прискореного набуття ДВЗЯВ чинності. Відповідні функції координатора у регіоні Східної Європи Україна виконувала до 2007 року – до моменту, коли всі 23 країни регіону підписали та ратифікували Договір. Протягом 2012-2014 років з боку ПК ОДВЗЯВ надано сприяння участі 12 представникам України у різноманітних навчальних заходах, технічних семінарах, тренінгах та конференцій по лінії ОДВЗЯВ. Здійснено навчання 3 представників українського центру даних у м. Макарів та 4 представників операторів сейсмічної станції моніторингу PS 45 у м. Малин.

8-10 вересня 2013 року на запрошення української сторони Виконавчий секретар ПК ОДВЗЯВ Лассіна Зербо здійснив візит в Україну. За підсумком свого візиту Виконавчий секретар ПК ОДВЗЯВ надав високу оцінку стану співробітництва з Україною та обговорив актуальні питання, пов’язані зі сталим функціонуванням українського центру даних у м. Макарів та сейсмічної станції моніторингу PS 45 у м. Малин. Ним також було відзначено важливе місце та роль, яку відіграє наша держава у процесі сприяння набуття чинності ДВЗЯВ, та у сферах ядерного роззброєння і нерозповсюдження.

Для України, яка ратифікувала ДВЗЯВ і неухильно дотримується своїх зобов’язань за Договором, майданчик робочих органів ПК ОДВЗЯВ активно використовується для доведення позиції нашої держави щодо важливості скорочення ядерних арсеналів, припинення модернізації ядерного озброєння, зменшення ролі ядерної зброї у воєнних доктринах. Цьому безпосередньо має сприяти універсалізація ДВЗЯВ та якнайшвидше набуття ним чинності.

Україна у повному обсязі користується технічним потенціалом ПК ОДВЗЯВ, зокрема, оперативно отримує від МЦД ПК ОДВЗЯВ гідроакустичну, ультразвукову та сейсмічну інформацію стосовно ядерних випробувань у світі.

Посилання:

1. Закон України про ратифікацію Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань (укр.)

2. Угода між Кабінетом Міністрів України та ПК ОДВЗЯВ «Про проведення заходів, у тому числі післясертифікаційної діяльності, стосовно об’єктів з міжнародного моніторингу ДВЗЯВ» (анг.) (укр.)

3. Закон про ратифікацію Угоди між Кабінетом Міністрів України та ПК ОДВЗЯВ «Про проведення заходів, у тому числі післясертифікаційної діяльності, стосовно об’єктів з міжнародного моніторингу ДВЗЯВ» (укр.)

Підготовча комісія Організації Договору про всеосяжну заборону ядерних випробувань