Постійне представництво України при міжнародних організаціях у Відні

, Київ 19:02

Форум ОБСЄ із співробітництва у галузі безпеки

Однією з ключових складових діяльності ОБСЄ є її військово-політичний вимір, який є сферою компетенції Форуму ОБСЄ із співробітництва у галузі безпеки (ФСБ). Зазначений Форум створено у відповідності з рішенням, прийнятим 10 липня 1992 року на зустрічі глав держав і урядів країн – членів Наради з безпеки і співробітництва в Європі в Хельсінкі. Завданнями ФСБ було визначено провести переговори з контролю над озброєннями, роззброєння та зміцнення довіри і безпеки, розширити регулярні консультації та активізувати співробітництво з питань забезпечення безпеки, розвивати процес зменшення небезпеки виникнення конфліктів.

На даний час ФСБ залишається основним органом, на пленарних засіданнях якого країнами-членами ОБСЄ приймаються рішення щодо імплементації військово-політичних заходів зміцнення довіри та безпеки (ЗЗДБ) у регіоні ОБСЄ, щодо контролю над озброєннями і роззброєння у галузі звичайних збройних сил.

З часів свого заснування ФСБ схвалив низку важливих документів, зокрема:

  • Віденський документ 1999 року (ВД-99);
  • Кодекс поведінки щодо військово-політичних аспектів безпеки;
  • Документ про глобальний обмін військовою інформацією;
  • Документ про легкі озброєння та стрілецьку зброю;
  • Документ про запаси звичайних боєприпасів;
  • Принципи, що регулюють нерозповсюдження;
  • Принципи, що регулюють передачу звичайних озброєнь.

Упродовж 2013–2017 років делегація України в рамках ФСБ приділяла основну увагу триваючій агресії Російської Федерації проти України, незаконній окупації українських територій та спробі анексії Автономної Республіки Крим і м. Севастополь, незвичній військовій діяльності Росії поблизу південно-східних кордонів України та різкому загостренню ситуації в та навколо України у зв’язку з наданням з боку РФ всебічної підтримки незаконним збройним формуванням на Донбасі.

Держави-учасниці ОБСЄ твердо і послідовно підтримували зусилля нашої держави з відстоювання єдності, суверенітету, незалежності та територіальної цілісності в рамках міжнародно-визнаних кордонів та закликали РФ зробити те ж саме, повернутися до норм міжнародного права та сумлінного виконання своїх міжнародних зобов’язань.