Постійне представництво України при міжнародних організаціях у Відні

, Київ 18:54

Участь України в ОБСЄ

Організація з безпеки та співробітництва в Європі

Утворена у 1975 році, сьогодні ОБСЄ – це єдина трансатлантична безпекова організація, повноправним учасником якої з 30 січня 1992 року є Україна.

57 держав-учасниць ОБСЄ сповідують всеохоплюючий підхід до безпеки, розглядаючи три її виміри: військово-політичний, економіко-довкільний та людський. Іншою порівняльною перевагою цієї Організації є наявність у неї польових присутностей, які функціонують у деяких державах-учасницях та на їхній запит надають необхідну допомогу. Рішення в ОБСЄ приймаються консенсусом.

Активне та всебічне співробітництво України з ОБСЄ розглядається як один із найважливіших компонентів процесу європейської та євроатлантичної інтеграції нашої держави (поряд із співпрацею з Європейським Союзом, НАТО і Радою Європи). Діяльність України в ОБСЄ забезпечує рівноправну участь нашої держави в обговоренні і вирішенні актуальних проблем міжнародної безпеки і співпраці на просторі Організації.

Окремим визнанням ролі нашої держави стало успішне головування України в ОБСЄ у 2013 році. У ході 20-го засідання Ради Міністрів ОБСЄ 5-6 грудня 2013 року у Києві українській стороні вдалося досягти консенсусу 57 держав-учасниць щодо зобов'язань з врегулювання тривалих конфліктів, активізації діяльності ОБСЄ з питань енергетики та довкілля, зміцнення зусиль у боротьбі з транснаціональними загрозами, захисту свободи віросповідання та прав ромів, підтвердження процесу «Хельсінкі+40» для узгодження стратегічних пріоритетів ОБСЄ.

З березня 2014 року головним питанням порядку денного ОБСЄ залишається ситуація в та довкола України, спричинена незаконною окупацією та спробою анексії Кримського півострова Російською Федерацією та російською збройною агресією у Донецькій та Луганській областях. У рамках реагування ОБСЄ у березні 2014 року, на запит України, оперативно розгорнула Спеціальну моніторингову місію (СММ) в Україні, яка забезпечує держави-учасниці переважно неупередженою інформацією щодо розвитку ситуації на сході України. Водночас, через складну безпекову ситуацію в зоні моніторингу та блокування роботи спостерігачів з боку російсько-сепаратистських сил слід констатувати, що СММ не в повній мірі виконує завдання, передбачені її мандатом, насамперед щодо здійснення контролю вздовж  українсько-російського  кордону. З огляду на важливість забезпечення моніторингу з боку ОБСЄ ділянки кордону з обох сторін, Україна підтримала розгортання у липні 2014 року Місії спостерігачів ОБСЄ на двох російських пунктах пропуску «Гуково» та «Донецьк» та продовжує наполягати на розширенні мандату цієї Місії.

Серед головних напрямків співпраці України з ОБСЄ слід відзначити:

1. Визнання міжнародною спільнотою фактів порушення Російською Федерацією основоположних  принципів та зобов’язань в рамках ОБСЄ внаслідок військової агресії на сході України, незаконної окупації та спроби анексії АР Крим та м.Севастополь, засудження викрадення та незаконного утримування українських громадян в Росії та тимчасово окупованому Криму. Використання інструментарію ОБСЄ та заходів в рамках Організації для припинення агресії РФ проти України та відновлення порушених прав.

2. Забезпечення підтримки з боку ОБСЄ та держав-учасниць діяльності України із захисту суверенітету та територіальної цілісності, впровадження необхідних реформ.

3. Поглиблення співпраці з інститутами ОБСЄ та країнами-учасницями у напрямі посилення діяльності СММ ОБСЄ на сході України, розширення мандату спостерігачів ОБСЄ на всі пункти пропуску українсько-російського кордону, забезпечення моніторингу БДІПЛ судових процесів в РФ над українськими громадянами - політичним в’язнями.

4. Забезпечення присутності на порядку денному ОБСЄ таких пріоритетних для України питань: припинення порушень основоположних принципів та зобов'язань у рамках ОБСЄ у зв'язку з триваючою агресією Росії проти України та незаконною окупацією Криму, відновлення довіри, необхідність мирного врегулювання спорів, зміцнення інструментарію Організації у сфері попередження конфліктів, оновлення засобів зміцнення довіри та безпеки, забезпечення свободи слова та ЗМІ, боротьба з пропагандою, посилення захисту прав людини, недопущення зловживання правилом консенсусу.

5. Залучення експертного потенціалу ОБСЄ шляхом розширення проектів практичної допомоги в реалізації програми внутрішніх реформ в Україні.

6. Врегулювання т.зв. «заморожених» конфліктів у Придністров’ї (Молдова), Абхазії та Південній Осетії (Грузія), Нагірному Карабасі (Азербайджан).

7.  Реформування Організації з метою підвищення ефективності її роботи.

У цьому контексті Україна виступає, зокрема, за збалансування трьох вимірів діяльності ОБСЄ, удосконалення роботи польових операцій та миротворчої діяльності ОБСЄ, зміцнення аналітичного потенціалу Організації, забезпечення дотримання принципу географічної рівності у кадровій політиці.

В Україні функціонує польова присутність ОБСЄ:

У серпні 1994 р. була заснована колишня Місія ОБСЄ в Україні, яка основну увагу зосереджувала на питаннях стабілізації ситуації в Автономній Республіці Крим. У 1999 р. у зв’язку з повним виконанням мандату Місія ОБСЄ в Україні завершила свою роботу. У якості нової форми співробітництва між Організацією та Україною у червні 1999 року було створено Офіс Координатора проектів ОБСЄ в Україні. Нормативна база діяльності Координатора складається з його мандату, який затверджується рішенням Постійної Ради ОБСЄ і продовжується кожні півроку, а також Меморандуму про взаєморозуміння між Урядом України та ОБСЄ від 13 липня 1999 року (ратифікований Верховною Радою України 10 лютого 2000 року). На найближчу перспективу Координатором планується реалізація в Україні проектів за такими напрямками: сприяння національному діалогу; судова реформа; контроль за озброєннями, реформування збройних сил, соціальна адаптація військовослужбовців з АТО; боротьба з організованою злочинністю, тероризмом та торгівлею людьми; захист довкілля; правоохоронна діяльність та безпека кордонів; свобода ЗМІ; вибори; належне врядування та ґендерна рівність.